Urządzenia UTM to symbol bezpieczeństwa

W dzisiejszym świecie prawie każdy prywatnie ma w posiadaniu komputer, tym bardziej w zakładach pracy, nawet tych niedużych znajdują się różnej rozmiaru systemy IT. Komputery raczej mają dostęp do Internetu, co poza dodatkowymi zdolnościami kreuje również wiele ryzykownych sytuacji. Systemy IT do zarządzania zasobami przedsiębiorstw ciągle ewoluują, stwarza to jednak pewne zagrożenia jeśli chodzi o bezpieczeństwo danych. Z tej przyczyny właśnie coraz częściej niezbędna staje się ochrona sieci firmowych.

Nowe zagrożenia

Zwłaszcza słyszymy o cyberatakach na wielkie konsorcja i duże znane marki, jednak coraz częściej ten utrudnienie dotyka również mniejszych przedsiębiorców. Coraz chętniej cyberprzestępcy wybierają małe i średnie firmy, ponieważ właściciele i pracownicy przedsiębiorstw przekonani są, że tego typu bolączki ich nie dotyczą. Stosują systemy zabezpieczeń, które nie są wystarczające, ale sprawiają wrażenie, że firmowe dane są całkowicie bezpieczne.
Bezpieczeństwo sieci w wielu mniejszych zakładach pracy opiera się jedynie o proste i popularne mechanizmy ochrony, jakimi są systemy antywirusowe, dedykowane funkcje konkretnych systemów operacyjnych czy tradycyjne firewalle.
Słabym punktem zabezpieczeń firmowy jest również stare, nieaktualizowane oprogramowanie. Nowe ryzykowne sytuacje pojawiają się każdego dnia, ich twórcy wykrywają luki w systemach, które umożliwiają im dostanie się do środka. Natomiast nie, wszyscy wiedzą , że aktualizacje oprogramowania i systemów są bardzo istotne od strony bezpieczeństwa.

Bezpieczeństwo sieci

Przedsiębiorstwa myślące racjonalnie o zabezpieczeniu swojej sieci powinny pomyśleć o rozwiązaniu kompleksowym opierającym się na identyfikacji tożsamości użytkowników. Obecnie dostępne są już rozwiązania, które zabezpieczają sieć firmową niezależnie od miejsca działalności pracownika. Jest to ważna sprawa jeśli weźmiemy pod uwagę np. jednostki zamiejscowe, podróże służbowe czy prace w domu. Tym bardziej warto odpowiednio zabezpieczyć się przed ewentualnymi atakami cyberprzestępców, ponieważ najczęściej dzieje się to w najmniej oczekiwanym momencie.
Rozmyślając o bezpieczeństwie sieci firmowej pamiętajmy o odpowiednim adaptacji systemu do wymagań specyfiki funkcjonowania sieci w danym przedsiębiorstwie oraz jego aktualizacjach.
Jesteśmy zmuszeni zabezpieczyć sieć zarówno przez próbą nieautoryzowanego dostępu do treści internetowych, jak również ograniczyć pobierania zainfekowanych plików. Konieczne w tym kontekście jest utworzenie polityki bezpieczeństwa firmy. Wiele firm preferuje systemy osadzone poza ich infrastrukturą w innej lokalizacji. Coraz popularniejsze staje się wdrażanie w systemach bezpieczeństwa, wielofunkcyjnych sieci urządzeń, które łączą w sobie pojedyncze moduły.

Urządzenia UTM

Wzorem takiego produktu jest UTM (Unified Threat Management), który zagwarantuje kompleksowe bezpieczeństwo sieci, niezależnie od jej wielkości. W obrębie jednej platformy sprzętowej skupione są różne moduły bezpieczeństwa, integrując wszystkie funkcjonalności z tożsamością użytkowników. Urządzenia UTM takie mają w posiadaniu rozszerzalną strukturę bezpieczeństwa i technologię wielordzeniową co umożliwia dostosowanie zabezpieczeń dodatkowo do przyszłych niebezpieczeństw.