Szamba betonowe jesienna porada: lokalizacja i koszty

Szamba betonowe

Gdy dom wybudowany jest tam, gdzie nie ma kanalizacji, jednym ze sposobów zagospodarowania ścieków staje się nabycie szamba, czyli szczelnego zbiornika na ścieki. Jego nabycie i montaż to inwestycyjnie tańsze rozwiązanie niż budowa przydomowej oczyszczalni, a koszty inwestycji są podobne do wykonania przyłącza kanalizacyjnego. Szamba betonowe są najpopularniejsze w Polsce.

Koszt

szamba betonoweDużą część kosztów budowy i podłączenia się do szamba stanowi kupno szczelnego zbiornika na ścieki. Może być on wykonany z żelbetu lub tworzyw sztucznych. Rozmiar zbiornika powinna być dobrana do liczby użytkowników i ilości produkowanych ścieków. Przyjmuje się, że jedna osoba produkuje ich ok. 150 l na dobę.

Lokalizacja

Szambo okazuje się rozwiązaniem komfortowym, jeśli w bliskiej przyszłości będzie można podłączyć się do kanalizacji miejskiej. Nie rzadko jest to również jedyne rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy:

– nieczystości jest za mało, żeby tworzenie własnej oczyszczalni się opłacała;

– powierzchnia działki jest za mała, aby zlokalizować na niej oczyszczalnię z drenażem rozsączającym lub w pobliżu nie ma odbiornika oczyszczonych ścieków;

– poziom wód gruntowych jest wygórowany, aby można było oczyszczone w oczyszczalni ścieki rozsączyć do gruntu, a inne rozwiązania są nie tanie w inwestycji.

Ważne!

Pamiętajmy! Budując szambo, trzeba zatrzymać minimalne odległości od granicy działki, domu i ujęcia wody. Powinno ono znajdować się w odległości:

– 2 m od drogi i granicy sąsiedniej nieruchomości;

– 5 m od okien i drzwi mieszkania;

– 15 m od studni.

Wybierając lokalizację szamba, trzeba też zwrócić uwagę na to, aby można było bez problemu do niego podjechać wozem asenizacyjnym. To przepisy prawne decydują, na jakie zbiorniki na nieczystości należy się decydować. Po pierwsze muszą być bezodpływowe, a po drugie posiadać certyfikaty Państwowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH. Wymagania te spełniają szamba betonowe i plastikowe. okazuje się, że po dogłębnym zbadaniu ich cech przekonujemy się, że lepsze rozwiązanie to Szambo betonowe. Szamba betonowe same z siebie są pewniejszym rozwiązaniem. Są szczelne i odporne na warunki zewnętrzne.